BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 12 (2010)

 

 

TEMAT NUMERU

LEKTURY NA WAKACJE i nie tylko  

Wakacyjny numer Informatora to – tradycyjnie - propozycja lektur na wakacje. W założeniu jest to zawsze wybór książek bardzo różnorodnych, będą więc tu oczywiście nowości, klasyka, biografie, co nieco dla dzieci i młodzieży. Do tego szczypta historii, troszkę atrakcyjnej popularyzacji nauki oraz piękne pozycje o charakterze albumowym. Wśród pisarzy kilkoro noblistów, autorzy głośni, modni i jeszcze mało znani, zaś „ciężar gatunkowy” książek waha się od moralitetu po najlżejszą, czystą rozrywkę. W dokonaniu wyboru winny pomóc króciutkie adnotacje.

Interesującym uzupełnieniem wymienionej literatury są tak popularne obecnie poradniki psychologiczne. Można więc, przeciągając się leniwie gdzieś na kocu nad jeziorem, zerknąć, co też zalecają nam specjaliści od dobrego samopoczucia. Pozytywne myślenie, optymizm, odpowiednie zarządzanie sobą… Hmm… Do tego sekrety budowania dobrego związku, tajniki mowy ciała, autoterapia. Jak pisze Anna Dodziuk, wystarczy tylko/musimy aż – pokochać siebie.

Być może, nieco perwersyjna wyda się Państwu propozycja lektury matematycznej – w wakacje??? Jednak wybrana tu książka jest rzeczywiście warta polecenia, a że tak nietypowa – i niełatwa - tym lepiej zajrzeć do niej wtedy, kiedy mamy więcej czasu. Mamy nadzieję, że zachęci Państwa do tego studencka recenzja, spośród słów której przebija prawdziwy zachwyt nad pięknem matematyki.(...)

Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator
Zeszyt 12 (lipiec-wrzesień 2010)