BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 16 (2011)

 

 

TEMAT NUMERU

LEKTURY NA WAKACJE


„Bylibyśmy gorsi, niż jesteśmy, bez dobrych książek,
które czytamy. Bylibyśmy większymi konformistami,
mniej niespokojni i mniej niepokorni, a duch krytyki,
napęd postępu, w ogóle by nie istniał. (…)
Wymyślamy fikcje, żeby móc przeżyć tych wiele żywotów,
które chcielibyśmy mieć, choć mamy ten jeden jedyny.”
Mario Vargas Llosa
fragment mowy noblowskiej, grudzień 2010 r.

Już po raz siódmy mam przyjemność rekomendować Państwu „lektury na wakacje” – dla niezbędnej równowagi po dziesiątkach tomów z pedagogiki, psychologii, socjologii… I tym razem, zgodnie ze sprawdzoną zasadą, wybrane są pozycje maksymalnie różnorodne. Znajdziecie więc Państwo poniżej zarówno kolejne dzieła ostatniego laureata Nagrody Nobla, Maria Vargasa Llosy, jak i przykłady literatury najlżejszej, czysto rozrywkowej. O roku naszych dwojga noblistów przypomną m.in. listy i poezje Czesława Miłosza, a także biografia Marii Skłodowskiej-Curie, napisana przez jej córkę. Prezentacji niebanalnych sylwetek kobiecych jest tu zresztą więcej: warto zajrzeć do np. „Kobiet, które igrały z bogami”, gdzie można przeczytać chociażby o pięknej Almie Mahler, żonie Gustava Mahlera, genialnego kompozytora i dyrygenta austriackiego, którego 100. rocznicę śmierci świat muzyczny świętuje właśnie tego roku.
 
A z klasyki Dickens, z lektur ponadczasowych – poetycki „Tristan i Izolda” oraz filozoficzny „Kubuś Puchatek”. Są lubiani De Santis i Ruiz Zafón, nie mogło zabraknąć debiutu Kazimierza Kutza. Na prośbę jednej z Czytelniczek o lekturę „romantyczną, niedzisiejszą, ale lajtową” – Lucy Maud Montgomery i Daphne du Maurier.

Wśród wybranych dla Państwa lektur jest też prawdziwa gratka dla miłośników kotów: dwa pierwsze tomy z 30-częściowego cyklu „Kot który…” autorstwa Lilian Jackson Braun, zakochanej w kotach pisarki, która na kartach oryginalnych, detektywistyczno-obyczajowych powieści prezentuje nam fascynujące studium niezwykłej kociej osobowości.

Tegoroczny wykaz zawiera również serię gotowych, poczwórnych „zestawów czytelniczych” (najczęściej kryminał / thriller / sensacja plus romans), czyli „Książki Wybrane” miesięcznika „Reader’s Digest” – dar jednego z naszych Czytelników. Jest tam sporo popularnych nazwisk (Grisham, Clark, Child), ale, zdradzę dla porządku, książki te zostały „odpowiednio zredagowane” – czytaj – niestety skrócone. Jednak, choć ingerencja w tekst autorski to, w zasadzie, grzech śmiertelny, te powieści dobrze się czyta, a nieświadomy redakcji czytelnik zapewne by jej nawet nie zauważył.

Chciałabym jeszcze polecić Państwu (w szczególności – Paniom) lekkie, przyjemne i pełne humoru powieści Danuty Noszczyńskiej, współczesnej jaworznickiej pisarki, której twórczość przybliżyło bytomianom spotkanie autorskie, zorganizowane w czerwcu w bibliotece Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu. Te książki mówią nam: uśmiechnij się, zrelaksuj, na chwilę zapomnij o problemach – a absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego chyba wie, co jest w życiu potrzebne. Więcej na ten temat - w rozdziale „Relaks z Danutą Noszczyńską”(...)

Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator
Zeszyt 16 (lipiec-wrzesień 2011)