BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 23 (2013)

 

 

TEMAT NUMERU

JULIAN TUWIM

Moja rzecz – przetwarzanie,
Fermentować w przemianie,
Żebym się spalał, w ogniu wyzwalał,
Żebym się w kroplę światła zespalał,
W umiłowanie.

Moja rzecz – rzecz w zenicie,
Ani śmierć, ani życie.
Ostatnia, czysta, rzecz macierzysta,
Przez wieki wieków trwa przezroczysta
Punktem na szczycie.

Julian Tuwim, "Moja rzecz"

 

Nazywany księciem poezji, czarodziejem, wirtuozem słowa. Poeta wszechstronny. Autor delikatnych liryków i „poezji przerażenia metafizycznego", skeczy kabaretowych, ostrej satyry, barwnych wierszy dla dzieci. Współtwórca kabaretu literackiego Pod Picadorem i grupy poetyckiej Skamander. Erudyta, znakomity tłumacz, zwłaszcza poezji rosyjskiej, ale również tekstów francuskich, niemieckich i łacińskich. Pełen tragicznych sprzeczności. Choć wydaje się to nie do wiary, ten twórca wierszy kipiących energią, pełnych błyskotliwego żartu, z fantazją bawiący się słowem – latami zmagał się z depresją, cierpiał również na agorafobię. Doświadczony antysemityzmem, dotknięty tragedią Holocaustu, zagubiony w meandrach Polityki i Historii. Jego wewnętrzne cierpienie chyba dobrze oddaje słynny portret Witkacego...

Julian Przyboś mówił o Tuwimowym słuchu wiersza absolutnym, rewelacyjny Bal w operze wysoko cenił - niechętny przecież Tuwimowi – Czesław Miłosz. Pisano o świeżości poetyckiego odczuwania świata i zaświatów oraz niespotykanej dotąd energii słowa; podkreślano najwyższej klasy mistrzostwo wierszy dla dzieci. Muzykę do jego wierszy komponowali m.in. Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki. Jego teksty śpiewali Hanka Ordonówna (szlagier Miłość ci wszystko wybaczy bił rekordy popularności), Mira Zimińska, Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Grzegorz Turnau, Leszek Długosz, Marek Grechuta. Mamy nawet Tuwima w konwencji hip-hopowej: w ramach oryginalnego projektu muzycznego Poeci nagrali go Focus, Lilu, L.U.C. Obrazowanie rzeczywistości, jędrny język i skondensowana, cięta riposta sprawiły, że nazwano Tuwima pierwszym polskim raperem; sporo - dość specyficznych - cytatów z Tuwima znajdziemy na popularnych wśród młodzieży portalach kwejk.pl i demotywatory.pl. Z całą pewnością, Tuwim nie odszedł do artystycznego lamusa.

Rok 2013 ogłoszono Rokiem Tuwima. 13 września przypada rocznica urodzin, 27 grudnia - 60. rocznica śmierci Poety. Weźmy wówczas jego wiersze do ręki.

W bieżącym numerze Informatora znajdziecie Państwo bibliograficzny wybór „Tuwima i o Tuwimie", w tym propozycje opracowań metodycznych, ułatwiających szkolną popularyzację twórczości poety. Zachęcamy również do zerknięcia na mały fotoreportaż z tegorocznego Tygodnia Bibliotek, gdyż prezentuje on nieco inne od codziennego oblicze biblioteki. A na koniec, w imieniu organizatora – Gimnazjum nr 9 w Bytomiu – serdecznie zapraszamy, w szczególności mieszkańców dzielnicy Łagiewniki, do uczestnictwa w atrakcjach drugiego już Dzielnicowego Biegu Ulicznego. Ze swej strony przygotowaliśmy dla Państwa szereg książek, które będą czekać na swoje „drugie życie" na naszym bookcrossingowym stoisku.

Zapraszamy!

Bożena Zwierzyńska

 

"Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator"
Zeszyt 23 (kwiecień-czerwiec 2013)

 

P1080748