BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 24 (2013)

 

TEMAT NUMERU

LEKTURY NA WAKACJE

Na całych jeziorach – ty,
o wszystkich dnia porach – ty,
w marchewce i naci – ty,
od Mazur do Francji – ty…

We wróżbach i w kartach – ty,
W strumyczkach Mozarta – ty,
U Prousta i Sartre’a – ty,
I w „Czarach i czartach” – ty…

Agnieszka Osiecka

 

Sartre’a na wakacje może niekoniecznie, ale Prousta – jak najbardziej, czemu nie. A do tego na przykład piękne listy Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory w albumowym wydaniu, które aż przyjemnie wziąć do ręki…

To już dziewiąte Lektury na wakacje, a z Lekturami pod choinkę – dziesiąta rekomendacja literatury mniej typowej dla biblioteki pedagogicznej, a przecież równie niezbędnej, jak najbardziej fachowe dzieła. Niezbędnej na różne sposoby… Wszak, jak twierdził Henryk Sienkiewicz, „Gdy ktoś czyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie – wygra” J. Aby więc zaspokoić rozmaite potrzeby i gusta, również w tegorocznych Lekturach na wakacje dobrano literaturę nader różnorodną: od dzieł przynoszących przeżycie intelektualne i rozwój duchowy po czystą, najlżejszą rozrywkę.

Na pierwszym miejscu wymieńmy wręcz idealną na urlop "Książkę twarzy" Marka Bieńczyka, laureata Nagrody Literackiej Nike’2012. To pierwszy przypadek w historii tej nagrody, że zwyciężyły eseje. Jest tu też dużo dobrej prozy, w tym pierwowzory literackie najnowszych, głośnych adaptacji filmowych: "Anna Karenina" Tołstoja (ulubiona powieść noblisty Orhana Pamuka) i monumentalni "Nędznicy" Victora Hugo - pierwszy międzynarodowy bestseller, który w tym samym roku ukazał się i w Warszawie, i w Nowym Jorku. Przy okazji nadmieńmy, że można u nas znaleźć również, rekomendowane we wcześniejszych numerach Informatora, "Życie Pi", "Wielkiego Gatsby’ego", "Hobbita".

W wykazie nie brakuje lubianych przez Państwo biografii. Wśród prezentowanych sylwetek i Szymborska, i perkusista Genesis. Jest szczypta poezji, są efektownie wydane komedie wielkiego dramaturga ze Stratfordu. W końcu można wymienić – jak czyni to prof. Tadeusz Sławek – aż siedem powodów, dla których nadal warto czytać Shakespeare’a[1]… W kategorii tak chętnie wypożyczanego na lato kryminału pojawia się u nas nowe nazwisko - Jo Nesbø – i od razu cztery powieści tego popularnego norweskiego pisarza (i muzyka rockowego). Dla dzieci - przygody Misia Paddingtona w przekładzie Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej. Są akcenty śląskie i bytomskie, coś dla literackich smakoszy i hobbystów. Miłej lektury!

Bożena Zwierzyńska

 

 

"Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator"
Zeszyt 24 (lipiec-wrzesień 2013)