Drukuj

 

 

BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 27/28 (2014)

 

 

TEMAT NUMERU

LEKTURY NA WAKACJE I NIE TYLKO

 

 

Takie jest życie, proszę pana - odrzekł Herkules Poirot.
- Nie lubi porządku zgodnego z pragnieniami i wolą człowieka.
Nie pozwala unikać wzruszeń, kierować się intelektem i rozsądkiem.
Nie może pan powiedzieć: „Chcę czuć tylko tyle a tyle, nie więcej".
Wszystko można o życiu powiedzieć, prócz tego, że jest logiczne.
Agatha Christie, "Zerwane zaręczyny"

Mądry pan Poirot, zwolennik życiowego ładu, od precyzyjnej symetrii otoczenia po perfekcyjną dyscyplinę „szarych komórek", a mówi nam takie rzeczy... Mądry pan Poirot.

"Wszystko można o życiu powiedzieć"... W nieskończonych literackich odsłonach czynią to m.in. autorzy dzieł, które proponujemy Państwu w kolejnych, już dziesiątych Lekturach na wakacje. Wybraliśmy – tradycyjnie – książki różnorodne: refleksyjne, czasem wręcz szarpiące wnętrzności, lżejsze i całkiem błahe. Są nobliści: Mo Yan – zdobywca Literackiej Nagrody Nobla w roku 2012 oraz Alice Munro, mistrzyni krótkiej formy, laureatka z roku ubiegłego. Jest Joanna Bator z nagrodzoną Nagrodą Literacką Nike 2013 powieścią Ciemno, prawie noc oraz Szczepan Twardoch, ubiegłoroczny finalista Nike, a zarazem zwycięzca plebiscytu czytelników i jego głośna, wyróżniona Paszportem „Polityki" Morfina. Jest Wiesław Myśliwski i kolejna wielka proza, czyli nominowane do Nike 2014 Ostatnie rozdanie. Wreszcie, jest Jerzy Pilch ze swoją najgłośniejszą chyba powieścią - przejmującym studium alkoholizmu - Pod Mocnym Aniołem, uhonorowaną Nike 2001, a przypomnianą właśnie dzięki doskonałej ekranizacji Wojciecha Smarzowskiego z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Warta polecenia jest również oparta na faktach historia chłopca z porażeniem mózgowym, czyli Macieja Pieprzycy Chce się żyć. Jej ekranizacja, porównywana do słynnego filmu Moja lewa stopa, zbiera aktualnie nagrody na całym świecie.

Z dawniejszych, wartościowych i ekranizowanych lektur godna przypomnienia jest powieść obyczajowa Zabić drozda; film z Gregorym Peckiem zdobył niegdyś 3 Oscary.

Czytelnicy, którzy lubią konfrontować utwory literackie i ich adaptacje filmowe, znajdą u nas również zwariowaną komedię romantyczną, czyli cykl o Bridget Jones, a także skierowaną do starszej młodzieży trylogię Suzanne Collins. Fenomen Igrzysk śmierci powtórzył sukces Harry'ego Pottera: po książki masowo sięgnęła młodzież wcześniej ich unikająca.

Naturalnie, jak zawsze w wakacyjnym wykazie, obecna jest spora dawka sensacji i kryminału. Wśród rekomendowanych pozycji jest więc jego królowa, Agatha Christie, dobry Chandler, a z nowych u nas nazwisk – Erle Stanley Gardner i jego eleganccy bohaterowie: prawnik Perry Mason ze swą piękną sekretarką Dellą. Nie mogło zabraknąć Joanny Chmielewskiej: my proponujemy jej chyba najlepsze, przezabawne Wszystko czerwone. No i niespodzianka dla wielu: ukryta pod pseudonimem J.K. Rowling, z nadspodziewanie dobrym kryminałem Wołanie kukułki.

"Wszystko można o życiu powiedzieć"... Niełatwe, zabawne, szalone, czasem tragiczne, często niewypowiedzianie piękne. Zwłaszcza - w świecie literackiej wyobraźni. Czas wakacji jest porą idealną, by się w tym świecie zanurzyć.

* * *

W roku 2014 przypada 760. rocznica nadania Bytomiowi praw miejskich. Z tej okazji Muzeum Górnośląskie przygotowało wystawę urzekających fotografii Stary Bytom, na którą serdecznie zapraszają komisarze wystawy, dr Joanna Lusek i Maciej Droń. Komu brakło na nią czasu w maju, jeszcze zdąży: jest otwarta do 31 lipca.

Pani dr Joanna Lusek, kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego, Honorowy Gość niniejszego „Informatora", prezentuje nam również inne, atrakcyjne propozycje muzeum, na które warto znaleźć czas w wakacje. Gorąco polecamy!

Bożena Zwierzyńska

 

"Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator"
Zeszyt 27/28