BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 30 (2015)

 

TEMAT NUMERU

OBLICZA DEPRESJI

"Niepojętość depresji tkwi też w tym, że bez widocznego powodu
doświadcza się takiej skali cierpienia. Po co, czemu, jak to możliwe?
Więc budzi to nieufność otoczenia. „Weź się w garść” – mówią zdrowi,
nie wiedząc, że chory nie w garści już jest, a w zaciśniętej pięści…"1
Tomasz Jastrun

 

W kalendarzu pierwszego kwartału na swój bolesny sposób wyróżnia się Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Przypadający dwudziestego trzeciego lutego dzień przypomina o podstępnej, okrutnej chorobie, której doświadcza porażająco wielka liczba ludzi: ponad 10% populacji. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia jest to czwarte co do wielkości zagrożenie zdrowotne współczesnego świata, a lawinowy wzrost zachorowań sprawia, że w 2020 roku będzie to już, po chorobach układu krążenia, zagrożenie drugie.

Etiologia depresji jest złożona. Przyczyny genetyczne, doświadczona trauma czy przewlekły stres mogą wyzwolić depresję w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Jej objawy bywają różnorodne: od apatii i smutku po obezwładniającą niemoc istnienia, od agresji i autoagresji do czarnej rozpaczy. 25–30% dotkniętych depresją osób popełnia samobójstwo.

Na depresję cierpieli Napoleon Bonaparte, Kurt Cobain, Winston Churchill, Charles Dickens, Emily Dickinson, Johann Wolfgang Goethe, Ernest Hemingway, Zbigniew Herbert, Tomasz Jastrun, Franz Kafka, Kora, Abraham Lincoln, Gustav Mahler, Marylin Monroe, Wolfgang Amadeusz Mozart, Sylvia Plath, Arthur Schopenhauer, Robert Schumann, William Styron, Mark Twain, Kurt Vonnegut, Virginia Woolf. Widoczna nadreprezentacja wśród artystów i pisarzy może sugerować, że głębia wrażliwości bywa nazbyt bliska otchłani.

O depresji do niedawna nie mówiło się zbyt wiele. Ostatnio dużo dobrego w tej kwestii uczyniła u nas Justyna Kowalczyk, otwarcie mówiąc o swoim cierpieniu. Sportowiec, celebryta – to łatwiej trafia do szerszej publiki. Ale im samym łatwiej wcale nie jest – np. niemiecki piłkarz Andreas Biermann oraz Robert Enke, bramkarz Hannoveru, w depresji odebrali sobie życie.

Wiedza na temat depresji staje się niezbędna, zwłaszcza dla rodziców i nauczycieli. Tragicznym w skutkach nieporozumieniem – a może niewybaczalnym brakiem wiedzy – jest niedostrzeganie depresji dzieci i młodzieży. Jeszcze nie tak dawno uważano, że dzieci depresja w ogóle nie dotyczy; obecnie szacuje się, że może jej doświadczać aż 1% dzieci w wieku przedszkolnym. Wśród nastolatków to już 40–65%, w zależności od wieku, płci i typu szkoły. Wybitny psycholog, prof. Philip Zimbardo, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zwraca uwagę na alarmująco wysoki odsetek polskich uczniów z problemami emocjonalnymi i konieczność zmiany negatywnego modelu polskiej szkoły. Bo milion uczniów chorych na depresję to chyba ewenement na skalę światową2.

* * *


Jednym z najprostszych i najmilszych sposobów wspomożenia psychiki jest biblioterapia. Trzeba tylko mieć chęć wziąć książkę do ręki… Ponieważ każdy pretekst jest dobry, by zachęcać do książek młodego czytelnika, Biblioteka Pedagogiczna organizuje – z okazji obchodzonego 25 marca Światowego Dnia Czytania Tolkiena – konkurs czytelniczy dla uczniów szkół bytomskich. W tym roku Hobbit, w przyszłości – Władca Pierścieni.

 

Zapraszamy!
Bożena Zwierzyńska

 1Piekło jest domem moim : z pisarzem Tomaszem Jastrunem rozmawia dr med. Sławomir Murawiec [online]; [dostęp 23.03.2015]. Dostępny w WWW: <http://www.mp.pl/artykuly/58066>

2 A. Grabek, J. Bielecki: Uczniowie w objęciach depresji [online]; [dostęp 23.03.2015]. Dostępny w WWW: <http://www.rp.pl/artykul/19,1044038-Uczniowie-w-objeciach-depresji.html?referer=redpol>

>>>"Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator"<<<
Zeszyt 30 (2015)