BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 32 (2015)

 

 

TEMAT NUMERU

LEKTURY NA WAKACJE

 

"Świat jest po to, żeby mu się stale dziwić."*
Ks. Jan Twardowski

 

Zdolność zadziwienia światem to przywilej poetów, pisarzy, artystów, naukowców. Dusz twórczych. Nic nie jest oczywiste, nic nie jest banalne, nic raz na zawsze dane. W ślad za zadziwieniem pojawia się odkrywanie ukrytych znaczeń, dostrzeganie problemów i analogii; przekraczanie barier. Zadziwienie to ciekawość, świeżość i głębia spojrzenia; to szukanie sensu życia lub po prostu nowych rozwiązań. Świat jest po to, żeby mu się stale dziwić.

Pierwszego czerwca 2015 r. minęła setna rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego. To dobra okazja do przypomnienia jakże pięknej sylwetki skromnego księdza-poety. My proponujemy Państwu oryginalny, refleksyjny dwugłos: księdza Jana i jego wieloletniego przyjaciela i interpretatora jego poezji, Krzysztofa Kolbergera. Wywiady, wspomnienia, wiersze z muzyką w tle, nastrojowe fotografie składają się na album godny pamięci poety. Za przekazanie go do naszych zbiorów serdecznie dziękujemy wieloletniej Przyjaciółce bytomskiej biblioteki pedagogicznej.

Druga wybrana przez nas, warta uwagi rocznica to przypadające 31 sierpnia 70-lecie śmierci wybitnego matematyka o światowej sławie, Stefana Banacha. Interesującą publikację, przybliżającą nam jego sylwetkę, rekomenduje nam mgr Joanna Zwierzyńska, matematyk, redaktor naukowy serwisu Mądre Książki. I serwis ten, przy okazji, gorąco polecam uwadze naszych Czytelników, w szczególności nauczycieli i rodziców, poszukujących – często na oślep – wartościowej literatury popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży. A także wszystkim, lubiącym sięgać po tego typu lekturę – dla własnej przyjemności i rozwoju. Niekomercyjna inicjatywa, dzieło fachowców – naukowców i pasjonatów – pomoże nam odnaleźć w zalewie rynku wydawniczego mądrą książkę specjalnie dla siebie. Nie tylko na wakacje.

Trzecią sylwetką, obok księdza-poety i wybitnego naukowca, wyróżnioną w naszym Informatorze, jest popularna pisarka. 9 stycznia minęła 70. rocznica urodzin Małgorzaty Musierowicz. Autorka i ilustratorka sympatycznych książek dla dzieci i młodzieży, znana przede wszystkim jako twórczyni poznańskiej sagi „Jeżycjada”, czytana jest przez kolejne już pokolenia i bardzo, bardzo różnych czytelników. Fanom „Jeżycjady” (i nie tylko) proponujemy jako wakacyjną rozrywkę nietypowy konkurs czytelniczy. Wszystkie potrzebne tomy cyklu czekają na chętnych w bibliotece.

Życzymy udanych wakacji z książką!

Bożena Zwierzyńska

______________________________

*J. Twardowski: Miłość widzi najlepiej. Rozm. przepr. Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski. „Tygodnik Powszechny” 2006, nr 5, s. 11.

 

>>>"Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator"<<<
Zeszyt 32 (2015)