BYTOMSKA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA. INFORMATOR. ZESZYT 34 (2016)

 

TEMAT NUMERU

ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ CZYTELNICZYCH
UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 

"Kiedy przeczytam nową książkę,
to tak, jakbym znalazł nowego przyjaciela,
a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak,
jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
przysłowie chińskie

 

Jakże piękne, mądre przysłowie. Ale – jak otoczyć dzieci takimi przyjaciółmi, jak sprawić, by młodzież chętnie zawierała – i podtrzymywała – takie przyjaźnie? To pytanie zadają sobie nie tylko nauczyciele bibliotekarze i poloniści.

Bogactwem swych pomysłów na rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży dzielą się z nami autorzy opracowań, odnotowanych w zamieszczonym w niniejszym „Informatorze” zestawieniu bibliograficznym. Kameralne spotkania z książką i organizowane z rozmachem imprezy czytelnicze, nocne czytania, urodziny i parady postaci literackich, inscenizacje baśni. Krzyżówki, gry planszowe, wystawy tematyczne. Kreatywna praca z tekstem; ilustrowanie książek, projektowanie okładek i plakatów reklamowych. Teatrzyk kamishibai, złota rybka wyczarowana techniką quillingu. Artystyczna fotografia. Kluby dyskusyjne: przy herbatce, przy komputerze. Papier, kredki i pióro; prezentacje multimedialne, aplikacje internetowe, blogi.
Atrakcyjną formą popularyzacji czytelnictwa są również konkursy czytelnicze. Bytomska biblioteka pedagogiczna posiada w swoich zbiorach kilkaset najrozmaitszych scenariuszy i pomysłów konkursowych; kilkadziesiąt propozycji sygnalizujemy Państwu w kolejnym tematycznym wykazie.

Wśród polecanych poniżej publikacji znajdą Państwo również opracowania na temat literatury dziecięcej i młodzieżowej, analizy kompetencji czytelniczych uczniów, uwagi dotyczące rynku książki dziecięcej i młodzieżowej. Cenne są wskazówki, dotyczące najnowszej oferty wydawniczej i aktualnych bestsellerów czytelniczych. Warto tu przy okazji wspomnieć o znakomitej inicjatywie miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. W 2015 r. redakcja miesięcznika zorganizowała Ogólnopolskie Wybory Książek. Dzięki bezprecedensowej akcji, w której uczestniczyło ponad 440 000 uczniów z blisko 2400 szkół, poznaliśmy rzeczywiste (a w każdym razie bardzo prawdopodobne) aktualne preferencje czytelnicze dzieci i młodzieży. Tytułów, na które oddano głosy, jest mnóstwo – czyli nasi uczniowie jednak czytają!

Swoistym wcieleniem słowa w czyn były zorganizowane w bibliotece – we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach – Ferie z literaturą i sztuką „Od słowa do obrazu. Od obrazu do słowa”, co ilustruje nasz fotoreportaż.
W niniejszym numerze zamieszczamy również relację z detektywistycznego konkursu czytelniczego „Zakładki Ignacego Borejki” i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnym otwartym konkursie, tym razem dotyczącym Feblika Małgorzaty Musierowicz.
Życzymy miłej czytelniczej zabawy!

A na koniec chcielibyśmy zachęcić Państwa do odwiedzin bytomskiego muzeum. Pani dr Joanna Lusek, kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego, Honorowy Gość niniejszego „Informatora”, zaprasza na spotkanie z Janem Mystkowskim i piękną Historią zachowaną w listach. Gorąco polecamy!

Bożena Zwierzyńska

______________________________

1Ogólnopolskie Wybory Książek. Raport. „Biblioteka w Szkole” 2015, nr 6, s. 3. Zob. również http://wyboryksiazek.pl/

 

>>>"Bytomska Biblioteka Pedagogiczna. Informator"<<<
Zeszyt 34 (2016)