fot. B.Z.

LEKTURY NA WAKACJE
2010

Propozycje ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, Filii w Bytomiu

Wybór i opracowanie
Bożena Zwierzyńska1. ALEX Joe: Śmierć mówi w moim imieniu. Wyd. 12. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1989
(Sygn. A-3605)

Kryminał autorstwa znanego pisarza i tłumacza, Macieja Słomczyńskiego, tworzącego lżejszą prozę pod angielskim pseudonimem. Tym razem Joe Alex wybiera się z Karoliną i Beniaminem Parkerem do teatru, na awangardowe „Krzesła” Ionesco, a przychodzi mu się zmierzyć z zagadkowym morderstwem aktora, dokonanym niemal na jego oczach. Przy okazji, aż przychodzi ochota obejrzeć Ionesco...

2. ANGIER Natalie: Kanon. Wyprawa galopem przez piękne podstawy nauki. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2008
(Sygn. 42529)

Popularnonaukowa książka amerykańskiej dziennikarki, zdobywczyni nagrody Pulitzera, w zdumiewająco przyjemny sposób odkrywa przed nami rozliczne tajniki nauk matematyczno-przyrodniczych. Tysiące ciekawostek, dowcipne ujęcie, ogromne tempo narracji sprawiają, że czytelnik wręcz pochłania lekturę. W rozdziale wprowadzającym znamienne zdanie: „Nauka nie jest zbiorem faktów. Nauka jest stanem umysłu. Jest sposobem postrzegania świata; jest stawianiem czoła rzeczywistości z szacunkiem, ale bez fałszywych ukłonów”.

3. BESALA Jerzy: Najsłynniejsze miłości królów polskich. Warszawa: „Bellona”, cop. 2009
(Sygn. 42675)
Przegląd głośnych związków miłosnych władców polskich, od Jadwigi Andegawenki i Władysława Jagiełły po Augusta III, z uzupełnieniem o historię romansu Napoleona i Marii Walewskiej.

4. BOJARSKA Maria: Mieczysława Ćwiklińska. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988
(Sygn. 31945)

Bogato ilustrowana biografia uroczej, pełnej humoru artystki teatralnej i filmowej, gwiazdy przedwojennej komedii polskiej.

5. BURSTEIN Stanley M.: Kleopatra i jej rządy. Warszawa: „Bellona”, cop. 2008
(Sygn. 42682)
Opracowanie amerykańskiego historyka, prezentujące biografię słynnej egipskiej królowej oraz dzieje rodu Ptolemeuszy na szerokim tle historycznym i politycznym, z licznymi odwołaniami do materiałów źródłowych (m.in. fragmenty z Plutarcha i Juliusza Cezara).

6. CHMIELEWSKA Joanna: Przeklęta bariera. Warszawa: „VERS”, 2000
(Sygn. A-3503)

Jak zwykle u Chmielewskiej, intryga romansowo-kryminalna i sporo zamieszania. Całość ubrana w kostium historyczny, stąd troszkę wysilona stylizacja językowa. Tytułowa bariera to bariera czasu: 25-letnia bohaterka, w roku 1882 stateczna hrabina-wdowa, w 1998 rozkwitająca pełnią życia kobieta, przekracza ją wielokrotnie, doświadczając rozmaitych skutków zderzenia tak odmiennych epok.

7. DOSTOJEWSKI Fiodor: Biesy. Powieść w trzech częściach. London: Puls Publications, 1992
(Sygn. 35967)

Wielka klasyka. Powieść, uważana przez wielu badaczy za najciekawsze i najnowocześniejsze dzieło rosyjskiego pisarza. Niemal proroczo ukazuje, jak w tradycyjnej społeczności rodzi się groza, zło. Fabuła osadzona w politycznych i społecznych realiach XIX-wiecznej Rosji; w tle - rodzące się terroryzm i totalitaryzm. Biesy to nie tylko Stawrogin…

8. DUMAS Aleksander: Hrabia Monte Christo. T. 1-3. Wyd. 6. Warszawa: „Iskry”, 1991
(Sygn. 34440/I-III)
Kultura masowa w bardzo dobrym wydaniu. Świetnie napisana, wciągająca, wielowątkowa powieść przygodowa z czasów późnonapoleońskich. Miłość, zdrada, polityka, aura tajemniczości, spektakl wyrafinowanej zemsty. Wielokrotnie ekranizowana.

9. ECO Umberto: Szaleństwo katalogowania. Poznań: „Rebis”, 2009
(Sygn. 42651)
Pięknie wydana książka znanego włoskiego erudyty, z ogromnym bogactwem reprodukcji dzieł sztuki i wyborem różnorodnych tekstów literackich. Atrakcyjnie podana analiza idei katalogowania od starożytności po współczesność, niekończący się rejestr najrozmaitszych spisów, list, wykazów, katalogów w historii literatury.

10. FLYNN Vince: Podział władzy. Poznań: „Rebis”, 2006
(Sygn. 42677)

Autor – okrzyknięty, może nieco na wyrost, mistrzem thrillera politycznego – sprawnie serwuje klasyczny, nośny fabularnie zestaw: Irak i bomba atomowa, zagrożenie wybuchem III wojny światowej, korupcja władzy, piękne kobiety, dzielni komandosi, antyterroryści i agenci CIA…

11. GOIK Magdalena: Kobiety w literaturze. Warszawa: Wydaw. Szkolne PWN, 2009
(Sygn. 42696)

Ciekawie skomponowany i atrakcyjnie wydany wybór wizerunków kobiet, postaci realnych i fikcyjnych, związanych w jakimś istotnym aspekcie z literaturą. Poszczególne rozdziały książki, opublikowanej w serii pod znamiennym tytułem Literatura i kontrowersje, prezentują określone typy, choć często, jak podkreśla autorka, poszczególne sylwetki przekraczają ich ramy. Mamy więc tutaj m.in. artystki, diablice, muzy, sufrażystki, święte. A wśród nich: Margaret Mitchell, Aspazja, Izabela Łęcka, Sylwia Plath, markiza de Merteuil, Hanna Samson, Maria Magdalena, Simone Weil…

12. HISTORIA piękna. Red. Umberto Eco. Wyd. 2. Poznań: „Rebis”, 2009
(Sygn. 42726)
Tym razem Eco zajmuje się ideą piękna w kulturze zachodniej. Swe analizy dokumentuje odpowiednio dobranymi dziełami sztuki (malarstwo, rzeźba, architektura, literatura, plakat, film, nawet fraktal…). Na początku tego swoistego albumu – interesujące tablice porównawcze.

13. HRABAL Bohumil: Auteczko. Wyd. 2. Kraków: „Znak”, 2009
(Sygn. 42631)

Utwór o charakterze autobiograficznym, oddający niezwykle emocjonalny związek Hrabala z… kotami, których był on wielkim miłośnikiem (tytułowe Auteczko to również kotka). W swoim domku w Kersku pod Pragą miał ich jednak w końcu nazbyt wiele, co doprowadziło do dramatycznej decyzji, a w efekcie – do dojmującego poczucia winy i potrzeby odkupienia.

14. MALKIN Lawrence: Fałszerze. Warszawa: Świat Książki – Bertelsmann Media, 2008
(Sygn. 42620)
Jak podkreśla już okładka, jest to historia prawdziwa, o tym, jak naziści usiłowali zrujnować brytyjskie imperium. Rzecz dotyczy szeroko zakrojonej akcji fałszerstwa brytyjskich funtów przez więźniów obozu koncentracyjnego.

15. MENDOZA Eduardo: Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa. Kraków: „Znak”, 2009
(Sygn. 42625)
Zabawna, inteligentna, przewrotna opowieść o peregrynacjach rzymskiego patrycjusza. Intryga kryminalna, filozoficzne podteksty, alternatywna wizja początków chrześcijaństwa.

16. MÜLLER Herta: Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie. Wyd. 2. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2009
(Sygn. 42691)
Mała wieś w Rumunii. Młynarz Windisch odlicza kolejne dni do otrzymania wymarzonych paszportów dla siebie i rodziny. Takie rzeczy tutaj kosztują: worki mąki, ciało córki lub żony… Rzeczywistość miejscami odrażająca, ale czyta się dalej. Wciąga plastyczny język: krótkie, czasem jakby wyrywane ze zduszonego gardła zdania, budujące, niczym didaskalia, teatralne obrazy.

17. MÜLLER Herta: Sercątko. Wyd. 2. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2009
(Sygn. 42632)
Piękna proza ubiegłorocznej laureatki Nagrody Nobla, ale lektura trudna, wyjątkowo trafnie oddająca grozę życia w Rumunii w czasach dyktatury Ceausescu. Doświadczają jej bohaterowie powieści, czworo studentów ze środowiska mniejszości niemieckiej.

18. NABOKOV Vladimir: Król, dama, walet. Gdańsk: „Marabut”, 1994
(Sygn. 37446)
Niebanalny wariant znanego tematu uwikłania w trójkąt miłosny: wuj, jego żona i ubogi siostrzeniec. Z aluzjami literackimi (Emma Bovary, Anna Karenina), ciekawymi chwytami narratorskimi, zaskakującym zakończeniem.

19. PAMUK Orhan: Biały zamek. Kraków: Wydaw. Literackie, 2009
(Sygn. 42723)

Powieść baśniowa, w której noblista wykorzystuje znany literacki motyw „znalezionego manuskryptu”. Jego autorem-bohaterem jest młody, wzięty do niewoli przez Turków Wenecjanin, z którego bogatej wiedzy pragnie czerpać Hodża, doradca sułtana, niepokojący sobowtór swego nowego niewolnika.

20. PAMUK Orhan: Dom ciszy. Kraków: Wydaw. Literackie, 2009
(Sygn. 42624)

Swoista saga rodzinna na tle przemian XX-wiecznej Turcji. W tytułowym, pełnym sekretów domu mieszka 90-letnia staruszka ze służącym-karłem. Odwiedza ją troje wnuków, rzadkich tutaj gości. Stopniowo poznajemy różne oblicza bohaterów, ich problemy, marzenia, frustracje, prawdziwe dramaty. Sprzyja temu ciekawe rozwiązanie narratorskie, jakim jest „dopuszczenie do głosu” wielu postaci.

21. POLEWSKA Aleksandra: Bajkowe biografie. Andersen, Kopernik, Matisse, Gutenberg, Kolumb, Mozart, van Gogh. Kraków: „Rafael”, cop. 2007.
(Sygn. 42613)
Księga baśniowych opowieści dla starszych przedszkolaków i uczniów klas początkowych. Ładnie napisane (w szczególności rzeczywiście andersenowski w tonie „Chłopiec z zapałkami” czy sympatyczne „Malowane klocki”), z różną dozą fantazji. Wdzięczne ilustracje, radosne kolory, uroczo zdobiona numeracja stron czynią z niej książkę, którą z przyjemnością przeglądać będzie każde dziecko.

22. ROWLING J. K.: Baśnie barda Beedle'a. Przełożone z run na język angielski przez Hermionę Granger. Poznań: „Media Rodzina”, cop. 2008
(Sygn. 42680)
Atrakcyjne uzupełnienie cyklu o Harrym Potterze: zbiór baśni, opatrzonych oryginalnymi, ironicznymi komentarzami profesora Albusa Dumbledore’a. Dla młodszych i całkiem dużych czytelników :)
zobacz recenzję>>>

23. RUIZ ZAFÓN Carlos: Marina. Warszawa: Wydaw. Literackie Muza, 2009
(Sygn. 42681)

Dla młodzieży. Barcelona, 15-letni Oskar i jego rówieśniczka Marina na tropach mrocznych sekretów dawnej Barcelony. Pierwsza miłość i wielkie namiętności, motyw odwiecznego dążenia człowieka do oszukania śmierci. Miejscami niesamowity klimat, budowany przez odpowiednie rekwizyty (cmentarz, czarna dama, księżyc i błyskawice, upiorne manekiny). Sporo aforystycznych myśli, charakterystycznych dla pisarza.

24. SMITH Zadie: Białe zęby. Kraków: „Znak”, 2009
(Sygn. 42623)
Głośna, żywo napisana, debiutancka powieść młodziutkiej autorki, córki Brytyjczyka i emigrantki z Jamajki, o losach – i obliczach - mieszkających w Londynie trzech bardzo różnych rodzin: Jonesów, Iqubalów i Chalfenów. Problem tolerancji, możliwości koegzystencji, zachowania tożsamości etnicznej i religijnej w londyńskim wielokulturowym tyglu.

25. STEINBECK John: Księżyc zaszedł. Łódź: „Magart”, 1992
(Sygn. 36416)
Skromna, ascetyczna powieść laureata Nagrody Nobla – swoista parabola na temat Dobra i Zła na kanwie opowieści o okupacji małego miasteczka, zamieszkanego przez zupełnie zwyczajnych ludzi. I poczucie wewnętrznej wolności jako wartość ocalająca: „stadni ludzie wygrywają bitwy, a ludzie wolni wygrywają wojny”.

26. STONE Irving: Udręka i ekstaza. T. 1-2. Wyd. 4. Warszawa: „Czytelnik”, 1990
(Sygn. 34132/I-II)

Zbeletryzowana biografia Michała Anioła, wybitnego rzeźbiarza, malarza i architekta renesansu.

27. TERAKOWSKA Dorota: Lustro Pana Grymsa. Wyd. 2. Kraków: Wydaw. Literackie, 2001
(Sygn. 40095)
Fantasy dla dzieci i młodszej młodzieży. Trzynastoletnia, rudowłosa Agata dostaje się poprzez czarodziejskie zwierciadło do niezwykłej krainy Koral, w której ma do wypełnienia misję, o której jeszcze nie wie… Książka uznana za bestseller roku 1995 w konkursie Fundacji Świat Dziecka.

28. UNDSET Sigrid: Olaf syn Auduna. T. 1-2. Wyd. 7. Warszawa: „Pax”, 1990
(Sygn. 34200/I-II)
Powieść historyczna laureatki Nagrody Nobla. Dramatyczne dzieje związku Olafa i Inguny na tle obrazu Norwegii przełomu XIII i XIV wieku i ugruntowującego się chrześcijaństwa.

29. ZUSAK Markus: Posłaniec. Warszawa: „Nasza Księgarnia”, 2009
(Sygn. 42626)
Dziewiętnastoletni Ed, taksówkarz bez wielkich perspektyw, za to pełen ironicznego dystansu do siebie (no bo przecież Bob Dylan, Salwator Dali, Joanna D’Arc w jego wieku...) nieoczekiwanie zostaje bohaterem, zatrzymując sprawcę napadu na bank. Niedługo potem otrzymuje tajemniczą kartę - asa karo – z trzema adresami. Najwyraźniej ma do spełnienia jakieś zadanie. Podejmuje wyzwanie, stając się Posłańcem. A może Wiadomością?

30. ZUSAK Markus: Złodziejka książek. Warszawa: „Nasza Księgarnia”, cop. 2008
(Sygn. 42627)

Czytelniczy bestseller australijskiego pisarza. Piękna, momentami wzruszająca, w gruncie rzeczy optymistyczna opowieść o czasach Holocaustu. Tytułową złodziejką jest dziesięcioletnia – i dorastająca pośród wojny - Liesel, a narratorem sama – bardzo ludzka – Śmierć...

opracowanie: czerwiec’2010