Czytelnikom, czy może raczej Czytelniczkom, szukającym lekkiej, relaksującej literatury, sprawią zapewne przyjemność książki Danuty Noszczyńskiej. Bo też taki cel pisarka sobie stawia: pełne humoru, pisane żywym językiem, z wartką akcją i romansowo-kryminalnymi wątkami powieści mają nam przynieść chwilę zasłużonego i tak niezbędnego wytchnienia.
 
Bohaterkami powieści Noszczyńskiej są kobiety samodzielne lub o tę samodzielność walczące, aktywne, śmiałe, uparte. „Charakterne”, ale bez przesady: czasami miotają się zagubione, popełniają błędy, „łapią doła”. Mamy tu dziewczyny i „babeczki” w różnym wieku, świeżo po dwudziestce jak i przed czterdziestką; jest panna, rozwódka, superaktywna matka dwóch kłopotliwych córek. Mamy przenosiny w czasie, a nawet – rzeczywistość alternatywną, rodzinne tajemnice z trupem na dalekim horyzoncie, zagadki z przeszłości i całkiem współczesne porwanie.

Pisarka swobodnie przywołuje znane, lubiane i ciągle bawiące schematy i stereotypy; nawiązuje do innych popularnych utworów kultury masowej. Specyficzna konstrukcja bohaterek, ich język i zwariowane perypetie z kryminałem w tle nawiązują oczywiście do twórczości Joanny Chmielewskiej; są echa Samych swoich, jest anglopolski rodem z Rancza, ślicznie archaizowany… Mamy również żartobliwe aluzje do Ferdydurke, lecz tym razem zadany w szkole Słowacki nieźle wciąga… Uśmiechamy się, gdy tępy oprych z uznaniem stwierdza, że „niezły ten fryminał, kurza jefo mać”. I dziwi się, że „teras f szkołach na fryminałach uczom”… A „fryminał” to Balladyna, co razem z osiłkiem użądlonym w wargę kieruje nas ku Dziecku piątku Małgorzaty Musierowicz. Niektóre dialogi siostrzano-rodzinne to również klimaty z „Jeżycjady”.

Zauważalne, że warstwa językowa tekstu ma dla autorki duże znaczenie. Pisząca scenariusze Noszczyńska świetnie rozumie znaczenie tego tworzywa. Język powieści jest jędrny, zabarwiony sporą dozą humoru i lekkiej ironii. Jest kresowszczyzna, dresiarski slang, świeżutkie frazy dzisiejszych nastolatków. Noszczyńska bawi się językiem, wykorzystuje oryginalne konstrukcje, przejęzyczenia, kalki. Młoda bohaterka stwierdza, że wisi nad nią miecz Domestosa i wspomina o przysiędze Hipokrytesa (hm, hm…), ktoś się zaperza „Taki jest żywot! I prawo kodaka!” W tekst wplatane są dowody bystrej obserwacji naszej aspirującej do gwiazd szarej rzeczywistości: sklepy zwą się np. „Salon mięs i wędlin” oraz „Studio bułek i chleba” – a ja przypominam sobie czytaną gdzieś reklamę „Instytutu kafelkowania”… To drobiazgi, które dodają powieściom smaczku swoiście groteskowego autentyku.

Noszczyńska bez kompleksów sytuuje swoje książki w nurcie tzw. literatury kobiecej i radzi nam – również bez kompleksów – czerpać z takiej lektury przyjemność. Jak z uśmiechem zauważyła na spotkaniu autorskim, jest nas kobiet, u licha, ponad połowa ludzkości… Akcenty feministyczne w powieściach Noszczyńskiej są wyraźne i prześmiesznie eksponowane, np. absolutnie cudowna jest spontaniczna akcja trzech bojowych pań w samochodzie, wkurzonych klasycznym macho za kierownicą sportowego kabrioletu… Przykład werbalnej ekspresji, zaserwowanej nieszczęśnikowi, wspartej zresztą (nie)stosownymi gestami to prawdziwa perełka, jakich wiele w powieściach autorki. Dla porządku zaznaczmy, że rozjuszone przyjaciółki nie tracą trzeźwości spojrzenia: koleżanka jest lepszym kierowcą od tej „małpy bez dachu” – ale tylko „na drogach, które zna”… A czyż nie świetny i godny polecenia jest neologizm „Bylec” – arcytrafna synteza „byłego męża” i „padalca”? A co powiemy o panu kierowniku, który frasuje się, że teatrzyk nawet takiego Wesela Witkacego nie zagra?

Naturalnie, mężczyźni u Noszczyńskiej to nie tylko obiekty kpin i krytyki; to także obiekty westchnień, czasem baaardzo intensywnych. Są przystojni, męscy, opiekuńczy, czuli; bywają również bogaci… Pisarka dba o urozmaicenie damsko-męskich perypetii, kończonych oczywiście obowiązkowym w tej konwencji happy endem.

Te książki kipią od lekkich żarcików, przyjemnych błahostek, świetnie i szybko się je czyta. Ale pisarka, jeśli chce, potrafi trącić również poważniejszą strunę. Tak dzieje się, kiedy w Mogło być gorzej Marysia, starsza córka głównej bohaterki, ratuje zagrożone odwołaniem ważne przedstawienie. Widzimy autentyczne przeżycie dotąd pełnej dystansu nastolatki, która w postaci scenicznej zobaczyła samą siebie; odczuwamy wzruszenie jej i jej matki. I zastanawiamy się, czy to jeszcze narratorka, czy już realna autorka książki? Bo Danuta Noszczyńska, od lat prowadząca (z sukcesami!) Młodzieżowy Amatorski Teatr Autorski, ewidentnie sięga w tej powieści do własnych doświadczeń. Możemy tylko zastanawiać się, jak dalece.

Pisarka „ma na swoim koncie” siedem książek, ostatnia z męskim bohaterem w roli głównej. Z sylwetką pisarki oraz jej książkami można zapoznać się bliżej dzięki stronie 
 

http://www.danutanoszczynska.pl/

Bożena Zwierzyńska