LEKTURY NA WAKACJE 2006
Propozycje ze zbiorów
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Filii w Bytomiu
wybrała Bożena Zwierzyńska

 

 1. BRODA, Marzena
  Luka / Marzena Broda. – Poznań, 2005
  (Sygn. 41003)

  Subtelna opowieść o miłości, samotności, bólu. Momentami niemal proza poetycka, w której przenikają się jawa, wspomnienia, marzenia, światy wyśnione. Bohater, Bernard, utracił swoją Lukę...

   
 2. BUŁHAKOW, Michał
  Mistrz i Małgorzata / Michał Bułhakow. - Wyd. 5. - Warszawa, 1983
  (Sygn. 26778)

  Przewrotne zderzenie absurdalnych realiów Moskwy lat trzydziestych XX wieku z normalnością i szlachetnością Wolanda - szatana. Groteska, humor, wspaniały język; głęboki, etyczny wymiar całości. Powieść kultowa, można do niej wracać i smakować w nieskończoność :)
   
 3. CHODERLOS DE LACLOS, Pierre
  Niebezpieczne związki / Pierre Choderlos de Laclos. - Wyd. 5. - Szczecin, 1988
  (Sygn. 31962)
  Niezwykła w formie (napisana w postaci kunsztownych listów) powieść z życia osiemnastowiecznej arystokracji francuskiej. Elegancko podane wyrachowanie i hipokryzja, w zderzeniu z którymi naiwność i niewinność nie mają większych szans. Aczkolwiek tym razem zdeklarowany libertyn, wicehrabia de Valmont, nieoczekiwanie sam pada ofiarą intrygi miłosnej, uknutej przez piękną, cyniczną markizę de Merteuil.
   
 4. ECO, Umberto
  Tajemniczy płomień królowej Loany : powieść ilustrowana / Umberto Eco. - Warszawa, cop. 2005
  (Sygn. 40958)

  Najnowsza powieść wybitnego włoskiego semiologa. Bohater, Giambattista Bodoni, próbuje odzyskać utraconą w wypadku pamięć o sobie i swojej przeszłości. Ponieważ pozostała mu fenomenalna pamięć rzeczy przeczytanych, jego język staje się właściwie językiem cytatów. Dzieło, jak zwykle u Eco, dla smakoszy-erudytów, nasycone cytatami z arcydzieł literatury światowej, do tego bogato ilustrowane.
   
 5. KOSIŃSKI, Jerzy
  Wystarczy być / Jerzy Kosiński. - Warszawa, 1993
  (Sygn. 36672)

  Napisana w 1971 roku, a ciągle zadziwiająco aktualna satyra społeczna autorstwa wybitnego amerykańskiego pisarza polskiego pochodzenia. Niepiśmienny, żyjący dotąd w zamknięciu ogrodnik, któremu realny świat zastępowała całe życie telewizja, zostaje nagle wyniesiony na szczyty popularności i władzy przez ślepe bądź kierowane własnym interesem otoczenie.
   
 6. MÁRAI,Sándor
  Występ gościnny w Bolzano / Sándor Márai. - Warszawa,2005

  (Sygn. 41299)
  Znakomita powieść węgierskiego pisarza. Bohater, XVIII-wieczny podróżnik, literat i uwodziciel, Giacomo Casanova, w obliczu miłości, mądrości i zemsty. Zakończenie zaskakujące; całość wydobywa złożoność postaci osławionego Wenecjanina, a zarazem budzi refleksje nad meandrami ludzkich uczuć.
   
 7. PEARL, Matthew
  Klub Dantego / Matthew Pearl. - Kraków, 2005
  (Sygn. 40850, A-4710)

  Światowy bestseller. Autor, absolwent Harvardu i Yale, wykorzystuje swą erudycję i fascynację „Boską Komedią” Dantego w konstrukcji wyrafinowanego kryminału. Akcja powieści toczy się w II połowie XIX wieku w Bostonie, gdzie dochodzi do serii morderstw. Specyficzne okoliczności zbrodni sprawiają, że własne śledztwo podejmują wybitni amerykańscy znawcy twórczości wielkiego Włocha.
   
 8. RUIZ ZAFÓN, Carlos
  Cień wiatru / Carlos Ruiz Zafón. - Warszawa, 2005
  (Sygn. 40849)
  Obszerna, pełna niespodzianek i zwrotów akcji powieść hiszpańskiego autora. Akcja toczy się tuż po II wojnie światowej w Barcelonie. Syn antykwariusza, 10-letni Daniel, wybiera sobie w ukrytym przed światem Cmentarzu Zapomnianych Książek powieść „Cień wiatru”, która okazuje się jedynym egzemplarzem utworu tajemniczego Juliana Caraxa. Stopniowo dojrzewający bohater próbuje wyjaśnić tajemnice, związane z książką i jej autorem. Jednocześnie przeżywa swoje pierwsze miłosne doświadczenia…
   
 9. SCHMITT, Eric-Emmanuel
  Oskar i pani Róża / Eric-Emmanuel Schmitt. – Kraków, 2004
  (Sygn. 40712)
  Wzruszająca, ale i zabawna, w gruncie rzeczy optymistyczna opowieść o tym, że można zmierzyć się nawet z tym, co najtrudniejsze. Dziesięcioletni, śmiertelnie chory chłopiec, dzięki tajemniczej, mądrej pani Róży, swoje ostatnie dni przeżywa z niezwykłą intensywnością. 1 dzień musi tu wystarczyć za dziesięć lat... Lektura króciutka, zaskakująco lekko napisana.
   
 10. QUENEAU, Raymond
  Zazi w metrze / Raymond Queneau. - Warszawa, 2005
  (Sygn. 41001)

  Niegdyś głośna powieść, napisana w 1959 roku, dopiero teraz przetłumaczona na język polski. Do Paryża przyjeżdża Zazi, dziewczynka przemądrzała i pyskata. Spędzi tu dwa dni pod opieką wuja Gabriela, zresztą tancerki w kabarecie gejowskim. Dużo tu zaskoczeń, kpiny z bohaterów i czytelnika. Kalejdoskop barwnych, rozgadanych postaci, jędrny język, nieustanne burzenie wszelkich konwencji. Proza ówcześnie bardzo nowoczesna, nowatorska.