Drukuj

SCHILLER, Pam
Wczesne czytanie : gry, zabawy, ćwiczenia i piosenki, które obudzą w dzieciach zainteresowanie czytaniem / Pam Schiller ; tł. Robert Waliś. - Warszawa : "Liber", 2005. - 328 s.
Sygn. 40978, 41148

Zbiór wskazówek i pomysłów dla nauczycieli, pomocnych we wprowadzaniu dzieci w sztukę czytania. Odpowiednie dla przedszkolaków i uczniów klasy I, świetnie nadające się na zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.
Jak podkreśla autorka, najważniejsze jest, aby dzieci polubiły czytanie. Nauce czytania powinien towarzyszyć entuzjazm, powinniśmy się starać, by dziecko "zakochało się w dźwiękach języka". Sprzyjają temu zabawy językowe, wesołe wyliczanki, dobrze dobrane wierszyki. Autorka podsuwa nam gotowy pakiet ćwiczeń, opracowany w oparciu o najnowszą wiedzę o rozwoju dziecka, o pracy jego mózgu.

W pierwszej części książki zamieszczono ćwiczenia przygotowawcze: zabawy i ćwiczenia słuchowe (piosenki, rymowanki, przykłady onomatopei, aliteracji itp.). Autorka doradza, jakimi metodami kształcić u dzieci umiejętność rozumienia fabuły, podsuwa strategie rozwoju zdolności umysłowych dziecka, zdolności wysławiania się. Druga, obszerna część książki to "Galeria literek". Każdej z liter alfabetu poświęcono zestaw, składający się z odpowiednio dobranych wierszyków i zabaw z literkami, propozycji różnorodnych ćwiczeń oraz listu do rodziców, szczegółowo informującego ich o pracy dziecka.

W książce widać starania o dostosowanie całości do potrzeb polskiego czytelnika. Znajdziemy tu np. klasyczne teksty Brzechwy, Tuwima, odniesienia do rodzimych baśni czy filmów. Troszkę niekonsekwencji w materiale ilustracyjnym: wewnątrz dużych schematów liter znajdują się rysunki odpowiadające pierwszym literom słów angielskich (w literce B zamiast biedronek - guziki "buttons", wewnątrz literki N zamiast nutek orzechy - to od "nuts", w środku literki U zamiast ust rysunki parasolek - to oczywiście "umbrellas"). Jest to jednak drobiazg łatwy do poprawy. Natomiast w zamieszczonym na końcu książki zestawie kart, służących zabawom, rozwijającym koncentrację, wszystko już się zgadza.

Szereg cennych uwag kieruje autorka również do rodziców. Podpowiada, jak wspomagać edukację dziecka, jak wspólnie cieszyć się z jego sukcesów.

Bożena Zwierzyńska