Drukuj

BAJKOTERAPIA czyli Dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać / [aut. bajek] Krzysztof Ibisz [et al.] ; il. Marcin Piwowarski ; [wstęp, komentarze Katarzyna Klimowicz ; komentarz psycholog. Dagna Ślepowrońska]. – Warszawa : „Nasza Księgarnia”, 2009
Sygn. 42567, 42589Bardzo ładnie, „bajkowo” wydana książka o podwójnym adresacie: dla dzieci i ich rodziców. Zawiera zbiór 13 bajek terapeutycznych, przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat), choć przyjemność i pożytek mogą one przynieść także dziecku starszemu. Ich podstawowym zadaniem jest pomóc dziecku w rozwoju emocjonalnym i społecznym: bajki uczą rozpoznawania uczuć, świadomego przeżywania ich, radzenia sobie z konkretnymi problemami. „Oswajane” problemy to m.in. niska samoocena, brak wiary we własne siły, lękliwość, nieśmiałość, tęsknota. Bajeczki podsuwają praktyczne pomysły na uporanie się z drobnymi uciążliwościami dnia codziennego (lenistwo, bałaganiarstwo, niechęć do sprzątania zabawek), uczą świadomego bezpieczeństwa w kontakcie z prądem, pozwalają kształtować relacje z rodzeństwem. Poruszają też tak trudne dla małego dziecka sprawy jak kłótnie rodziców, ich zapracowanie i brak czasu, rozstania. W ostatnim, najpoważniejszym opowiadaniu pojawia się nawet – na przykładzie alkoholizmu – problem uzależnień.

Integralną częścią książki, a zarazem cennym uzupełnieniem tych „bajek-pomagajek”, jak nazywa je we wstępie Katarzyna Klimowicz, jest towarzysząca każdej z nich refleksja psychologa i komentarze bajkoterapeutyczne, a także wskazówki i propozycje zajęć, zabaw czy rozmów, związanych z poszczególnymi zagadnieniami.

Oryginalnym atutem publikacji jest nietypowy dobór autorów, gwarantujący różnorodność poetyki i mogący sprawić, że sięgną po książkę zaciekawieni odbiorcy. Autorami tekstów są bowiem osoby popularne, niekoniecznie związane z pisarstwem: przeważają aktorzy (Grażyna Wolszczak, Artur Barciś, Rafał Królikowski) oraz dziennikarze i prezenterzy telewizyjni (Katarzyna Dowbor, Krzysztof Ibisz). Z profesjonalnych pisarzy należałoby wymienić Janusza L. Wiśniewskiego, autora m.in. głośnej niegdyś „S@motności w Sieci”, który w bajce „I będzie jak kiedyś…” podjął szczególnie trudny temat sytuacji dziecka uzależnionego od alkoholu rodzica.

Bajkoterapia… stanowić może pomoc w pracy wychowawczej nauczycieli przedszkoli i klas początkowych, a dobrze byłoby, gdyby pedagodzy rekomendowali ją także rodzicom swoich podopiecznych. Zwłaszcza, że książkę zamyka zestaw prostych zasad, pozwalających czytelnikowi wcielić się w rolę bajkopisarza i tworzyć bajki najpotrzebniejsze, bo odpowiadające potrzebom własnego dziecka…

Bożena Zwierzyńska